Orszak Trzech Króli

zdjęcia: K. Dubiński, ks. Mariusz Szyszko, E.Kędziorek, E. Karbowska

W tym roku Pilawa po raz pierwszy dołączyła do ogólnopolskiego Orszaku Trzech Króli, tym samym stając się jedną z 350 miejscowości w Polsce, w których przeszedł orszak. Zainteresowanie wspólnym przemarszem oraz kolędowaniem przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Ulicami Pilawy przeszło ok. 1300 osób. Niewiele mniejsze zainteresowanie miała procesja z najwyższymi palmami, która w zeszłym roku odbyła się w mieście. Jak widać, forma ta podoba się mieszkańcom, którzy chętnie przybywają na tego typu inicjatywy. Uroczystość Objawienia Pańskiego rozpoczęła się Mszą św. w kościele MB. Kodeńskiej w Pilawie. Po mszy uczniowie kl. IV miejscowej SP wystawili jedną ze scen współczesnych jasełek, przygotowanych specjalnie na to wydarzenie. Kolejne scenki odbywały się na trasie przemarszu. Uczestnicy w sposób aktywny wzięli udział w wydarzeniu i zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli, przebrani w piękne, kolorowe stroje podążali za Trzema Królami. Mieszkańcy na głowy założyli papierowe korony, będące atrybutem tego święta. Podczas wspólnego przejścia nie zabrakło również radosnego śpiewu kolęd. Orszak zakończył się przed budynkiem MGOK, gdzie Trzej Królowie pokłonili się Jezusowi, złożonemu na sianie w szopce, która od grudnia jest jednym z elementów świątecznej dekoracji miasta.

Orszak Trzech Króli, oprócz wymiaru kulturalno-artystycznego ma również wymiar charytatywny. W tym roku pilawianie i ich goście wspierali dzieło misyjne w Czadzie.

Organizatorami wydarzenia był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Parafia MB. Kodeńskiej w Pilawie.