Orkiestra dęta w Pilawie

ORKIESTRA DĘTA W PILAWIE ork_pila

– PRÓBY WE WTORKI 18.00-20.00 I PIĄTKI 18.00-20.00
– Kapelmistrzem jest KRZYSZTOF CZAJKA

adres mailowy: orkiestrapilawa@gmail.com
telefon: 25 685 60 64

Korespondencję pocztową proszę kierować  na adres:

Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Pilawie
Al. Wyzwolenia 124
08-440 Pilawa

Z dopiskiem
Orkiestra Dęta OSP

 

Z historii orkiestry …
Orkiestra dęta w Pilawie została powołana do życia w 1908 r. przez Aleksandra Krynickiego – zawiadowcę drogowego Kolei Nadwiślańskiej. Członkami orkiestry byli pracownicy kolei będący jednocześnie członkami Ochotniczej Straży Pożarnej. Aleksander Krynicki, będąc przewodniczącym Tajnego Koła Patriotycznego nadawał właściwy kierunek pracy, pobudzające uczucia do wszystkiego co Polskie. Po zakończeniu II wojny światowej orkiestra wznowiła swoją działalność z inicjatywy żyjących jeszcze kilku przedwojennych członków orkiestry, takich jak Jan Kilim, Aleksander Włastowski, Józef Łukaszewicz.
W początkowym okresie starsi muzycy uczyli młodzież. Wśród tej młodzieży rozpoczynającej swój staż orkiestrowy był m.in. do dziś grający w orkiestrze p. Jerzy Łubian. 29 czerwca 1997 roku orkiestra wzięła udział w próbie ustanowienia rekordu Guinnessa w konkurencji “Koncert Największej Strażackiej Orkiestry Świata” na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie zagrało 1500 muzyków. Od 1998 roku Orkiestrę prowadzi Czesław Piętka. Orkiestra liczy 40 osób i 40 osób uczących się grać. 90% członków orkiestry to młodzież szkolna. Orkiestra udziela się w środowisku, reprezentując gminę na wszystkich uroczystościach państwowych, gminnych i kościelnych uświetniając imprezy swoimi koncertami na terenie naszego województwa, a także poza granicami naszego kraju, koncertowała w 1992 r. na Ukrainie.
Najnowsze osiągnięcia i występy orkiestry to:
– 2002 r. – I miejsce w Regionalnym Przeglądzie Orkiestr OSP w Słupcy
– 2003 r. – udział w Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr OSP w Warszawie
– 2005 r. – udział w X Rewii Orkiestr Dętych w Gdańsku
– 2006 r. udział w IV Europejskiej Paradzie Orkiestr Dętych w Płońsku
– 2008 r. – III miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr w Ostrołęce.
Próby naszej orkiestry odbywają się w każdy wtorek i piątek od godz. 18.00 w sali MGOK. Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby rozwijać swoje zainteresowania muzyczne poprzez naukę gry na trąbce, klarnecie, saksofonie, itp.

M. Sygnowski, M. Kamaszewska, N. Dębowska