II pilawskie dyktando

fot. E. Karbowska, MGOK

         Z tekstem o młodym pilawianinie – euroentuzjaście, który rozważał wzięcie udziału w konkursie fotograficznym, mającym na celu uczczenie dwudziestopięciolecia samorządności w swoim mieście i gminie, zmierzyli się uczestnicy II Miejsko-Gminnego Konkursu Ortograficznego w Pilawie.  Spotkanie rozpoczęło się 9 maja o godz. 10 w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Sala wypełniła się mieszkańcami, chcącymi sprawdzić swoje zdolności i umiejętności ortograficzne. W dyktandzie wzięli również udział radni Rady Miejskiej, nauczyciele i samorządowcy. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów 25-lecia powstania samorządu terytorialnego. Po powitaniu zaproszonych gości, głos zabrała Albina Łubian burmistrz Miasta i Gminy Pilawa, która przypomniała, że reforma samorządowa znacznie zmieniła obszar życia publicznego. Samorządy stały się czynnikiem rozwoju społecznego i ekonomicznego. Burmistrz wyraziła zadowolenie z poziomu oświaty na terenie gminy oraz młodego pokolenia, które jest coraz bardziej wykształcone i z chęcią sięga po dodatkową wiedzę. Słów uznania nie szczędziła również poseł na Sejm RP Stanisława Prządka, która pogratulowała pomysłu na uczczenie jubileuszu samorządności, a także  wyraziła zadowolenie z rozwoju miasta i gminy z wykorzystaniem środków unijnych.

Tegoroczne dyktando, przygotowane przez Marię Gudro-Homicką – przewodniczącą Zarządu Głównego Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów, było naszpikowane ortograficznymi i interpunkcyjnymi pułapkami. Prawie stu uczestników zgodnie stwierdziło, że nie było łatwo. Na twarzach najmłodszych, którzy nie nadążali z pisaniem,  pojawiły się nawet łzy. Odważni konkursowicze zmagali się z pisownią takich wyrazów jak: megaoptymista, ekstrawygórowane, zhańbić, w tę i we w tę, arcy-Europejczyk, arcyciekawe, nicnierobienie, blamaż, herbarz i wiele innych.

Oczekiwanie na wyniki dyktanda, umilała jazzowa grupa CzajkaBrass Band, która przeniosła zgromadzonych w inny wymiar, ostudzając, choć na kilkanaście minut konkursowe emocje.

Niezwykle ciekawe było również spotkanie z gościem pilawskiego dyktanda. Profesor Danuta Krzyżyk, przewodnicząca Zespołu Ortograficznego Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, przez ponad godzinę omawiała wybrane problemy z kultury języka i etyki językowej. Dzięki prelekcji zgromadzeni dowiedzieli się, jak prawidłowo zaadresować kopertę, jaką literą pisać nazwy stanowisk i funkcji,  czy jakiego nagłówka i zakończenia należy użyć w korespondencji listowej oraz e-mailowej.

Po wytężonej pracy dziewięcioosobowej komisji konkursowej, składającej się z nauczycieli  polonistów, nadszedł czas na ogłoszenie wyników. Laureatami II Miejsko-Gminnego Konkursu Ortograficznego „o tytuł mistrza ortografii” zostali:

w kategorii do 16. roku życia I miejsce i tytuł mistrza ortografii przypadł Annie Michalik, tuż za nią uplasowali się Michał Głaszczka i Karolina Kowalska. W kategorii powyżej 16. roku życia zwyciężyła Barbara Zajner, zaś kolejne miejsca zajęły Anna Bylinka i Katarzyna Przybysz.

Nagrody laureatom wręczyła burmistrz Albina Łubian, Małgorzata Kupiszewska (dziennikarka i poetka, która ufundowała albumy swojego autorstwa) oraz redaktor Twojego Głosu Ewelina Karbowska.

Organizatorem wydarzenia był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, który przygotował i przeprowadził konkurs.

Patronat nad konkursem objęła Rada Języka Polskiego oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów.  Dyktando odbyło się pod patronatem medialnym ”Twojego Głosu” gazety powiatu garwolińskiego.