Dożynki w zależności od regionu zwane są wyżynkami, obrzynkami, okrężnem, wieńcowem lub wieńczynami i są zwieńczeniem ciężkiej pracy rolników i ich rodzin. Obchody rozpoczynały się od wicia wieńca z pozostawionych na polu kłosów, kwiatów, gałązek, owoców. Wieniec dożynkowy zwany „Plonem” niosła na wyciągniętych rękach najlepsza żniwiarka z pomocą parobków i innych żeńców. Uroczystości dożynkowe mają również tradycje w gminie Pilawa, bowiem już po raz jedenasty są one organizowane z myślą o rolnikach z terenu naszej gminy. Pierwsze dożynki odbyły się w 2004 r. w Kalonce.
6 września 2015 r. po jedenastu latach, święto rolników odbyło się ponownie we wsi Kalonka. Starostami tegorocznych dożynek byli p. Marzena Kędzierska i p. Jacek Całka. W niedzielne popołudnie delegacje dożynkowe w barwnym korowodzie na czele z jeźdzcami na koniach i orkiestrą dętą przeszły sprzed Domu Ludowego na plac, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Msze św. w intencji rolników i podziękowania za tegoroczne zbiory sprawowali proboszczowie z parafii Gocław, Trąbki i Pilawa.
Po mszy starostowie dożynek oraz sołtysi poszczególnych wsi dokonali symbolicznego przekazania chleba na ręce gospodarzy tegorocznego święta plonów burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albinie Łubian oraz przewodniczącej Rady Miejskiej w Pilawie Pani Dorocie Niemiec-Jóźwickiej. Chleby te, zgodnie z tradycją zostały podzielone wśród wszystkich uczestników uroczystości.
Po przywitaniu mieszkańców i przybyłych gości, głos zabrała burmistrz Albina Łubian. W swoim wystąpieniu podkreśliła jak ważna jest praca rolników, ich trud i poświęcenie oraz wspomniała o suszy, która sprawiła, że plony w tym roku mogą być mniejsze. Na koniec życzyła wszystkim udanej zabawy.
Po części oficjalnej na scenie pojawiły się zespoły dziecięce „Stokrotki” ze Szkoły Podstawowej w Puznówce i „Małe Gocławianki” ze Szkoły Podstawowej w Gocławiu oraz zespół ludowy z parafii Gocław. Uczniowie z Puznówki zatańczyli krakowiaka i kujawiaka pod czujnym okiem swoich opiekunek p. Barbary Zajner i p. Beaty Chudynko. Natomiast „Małe Gocławianki” zaprezentowały się w trzech tańcach: „Kołomajki”, „Litery” i „Belgijka”, a swój występ rozpoczęły od piosenki „Babie lato”. Ich opiekunami były p. Anna Kucharzewska i p. Danuta Gawryś. Mimo deszczowej i wietrznej aury dzieci w swoje występy włożyły mnóstwo energii i radości. Na zakończenie części artystycznej wystąpił KABARET Z KONOPI, który na scenie pojawia się już od 10 lat. Zabawę taneczną zagrał zespół Dimer.
Niesprzyjająca pogoda nie przeszkodziła najmłodszym z korzystania z przygotowanych dla nich atrakcji. Były dmuchańce, przejażdzki na kucykach. Dzieci chętnie korzystały z malowania buziek, na których pojawiały się kolorowe motylki, kwiaty, tygrysy, smoki. Najwięcej zabawy dostarczył im szczudlarz robiący wielkie bańki mydlane. Można było również spróbować potraw z grilla. Swój namiot z przysmakami mieli także mieszkańcy Kalonki.