Spotkanie z podróżnikiem

Andrzej „Jędrek” Sochacki, jeden z najciekawszych i najbardziej znanych podróżników na świecie odwiedził Pilawę. Spotkanie dla gimnazjalistów, które odbyło się 14.01.2016r. zorganizował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Globtroter znany jest z tego, że siedmiokrotnie okrążył ziemię ,różnymi środkami transportu (m.in. samochodem, motocyklem, jachtem, samolotem). Jak wspominał zaproszony gość, o zwiedzaniu świata marzył od dzieciństwa. Zaczynał od wędrówek po Polsce, później doszła Europa, a już w wieku dojrzałym podróżował po świecie. Dzięki podróżom stał się jednym z najbardziej ciekawych i znanych obieżyświatów na świecie. W swoich samotnych wyprawach, kieruje się podstawowymi regułami: podróżuje różnymi środkami transportu, zawsze innymi trasami, w innym czasie i kierunku, z innego miejsca, z innym celem swojej wyprawy, by spotkać innych ludzi…., zawsze inaczej. W podróży spędził już 11 lat, zwiedzając 140 krajów na sześciu kontynentach, gdzie miał okazję być gościem m.in.w Białym Domu, na prywatnej audiencji u papieża Jana Pawła II, Dalajlamy czy u Króla Tonga na Pacyfiku. Za krzewienie polskości został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Podczas spotkania w pilawskim gimnazjum mieliśmy okazję stać się niejako uczestnikami jego wyprawy dookoła świata, którą odbył na harleyu. Jak podkreślał, bardzo ważne jest w życiu wykształcenie i znajomość języków. Pan Andrzej biegle mówi po angielsku, hiszpańsku, francusku i rosyjsku. Ostatnio uczy się języka arabskiego, który będzie mu potrzebny w jego kolejnej wyprawie ósmego okrążania ziemi.
Podróżnik od 1973 r. mieszka w USA w stanie Arizona, gdzie założył fundację – „CENTRUM WAGABUNDY” – miejsce, w którym podróżnicy mogą się zatrzymać i odpocząć w czasie swoich wojaży. Spotkanie zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem. W ramach podziękowania za gościnę, podróżnik podarował publikacje książkowe swojego autorstwa do gimnazjalnej biblioteki.