11 LISTOPADA 102. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości, które w tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną, będzie miało nieco inny, niż zazwyczaj przebieg, zachęcamy Państwa do uczestnictwa w wydarzeniach online.

Msza święta w intencji Ojczyzny
Tradycyjnie, w kościele pw. MB Kodeńskiej w Pilawie odbędzie się Msza św. w intencji Ojczyzny oraz poległych za nią.

Patriotyczne śpiewanie
W środę, od godz. 9:00, o każdej pełnej godzinie będziemy zamieszczać na fb Ośrodek Kultury Pilawa utwory patriotyczne, pochodzące z płyty Chóru Miasta Garwolina i Orkiestry Dętej z Trąbek. „Serce z plecaka” to tytuł krążka, na którym znalazło się 10 utworów patriotycznych z różnych okresów historii Polski. Płyta została wydana 4 lata temu i była efektem wielu wspólnych koncertów z repertuarem patriotycznym męskiej części chóru i orkiestry z Trąbek. Zachęcamy do wspólnego, rodzinnego śpiewania!

„Dwie bitwy – ziemia pilawska w drodze do niepodległości”
Na godzinę 16.00 zapraszamy na spotkanie online z Adrianem Pogorzelskim, w trakcie którego usłyszycie o dwóch bitwach, które rozegrały się na terenie Gminy Pilawa w roku 1863. Powstanie styczniowe stanowiło podwalinę odrodzonej II RP. W czasie naszej „wędrówki w czasie” przeniesiemy uczestników do roku 1863. Towarzyszyć nam będą min. oryginalne eksponaty związane z bitwą pod Łucznicą i bitwą pod Żelazną. Przytoczymy szereg niezwykłych postaci min. osobę Ludwika Żychlińskiego i historię walecznego Pułku Dzieci Warszawy. Spotkanie odbędzie się na fb Ośrodek Kultury Pilawa

Wieczór poezji patriotycznej
Spotkanie z najpiękniejszymi utworami Marii Stefanowskiej, pilawskiej poetki, które organizuje Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pilawie rozpocznie się o 17.30 na fb Biblioteka Publiczna w Pilawie.
Usłyszymy utwory z tomiku „Recepta na nudę” oraz niepublikowane dotąd wiersze poetki.

Pamiętamy …
Nie zabraknie również złożenia kwiatów przez przedstawicieli Samorządu Pilawy pod tablicą upamiętniającą odzyskanie niepodległości.

Pilawa na starej fotografii
Mieszkańcy Pilawy będą mogli również na ulicach miasta obejrzeć wystawę zdjęć „Historyczna Pilawa z albumów Mieszkańców”. Od kilku miesięcy MGOK wraz z portalem Dawny Powiat Garwolin i okolice gromadził fotografie starej Pilawy. Po selekcji i przygotowaniu przez twórców portalu garwolin.org zostały wydrukowane plansze ze zdjęciami, które zostaną umieszczone w najbardziej uczęszczanych miejscach Pilawy. Niestety epidemia uniemożliwiła organizację oficjalnego otwarcia wystawy, ale bardzo chcemy podzielić się z Państwem efektami naszych zbiorów. Już teraz serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy podzielili się z nami swymi cennymi domowymi pamiątkami oraz wiedzą.

Święto Niepodległości ważne również dla dzieci
Biblioteka Publiczna zaprasza 11.11. na swój fanpage do „Kącika historycznego” przygotowanego specjalnie z myślą o najmłodszych.

Zachęcamy Państwa do obchodów tegorocznego Święta Niepodległości w nieco zmienionej formule. Każdy z nas może to zrobić w indywidualny sposób, nie tylko biorąc udział w wydarzeniach online, ale na przykład wywieszając flagę Polski, czy też przybierając swój balkon, czy posesję w barwy narodowe.

no images were found