95 rocznica Odzyskania Niepodległości

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii narodu Polskiego. 95 lat temu Polska po kilkudziesięciu latach niewoli odzyskała niepodległość. W tym roku oprócz święta niepodległości, odbyła się również uroczystość ważna dla społeczności pilawskiej upamiętniająca 70 rocznicę rozstrzelania żołnierzy AK w Pilawie.

Uroczyste obchody obydwu tych rocznic odbyły się 10 listopada i rozpoczęły się od mszy św. w kościele parafialnym pw. MB Kodeńskiej w Pilawie. Po zakończonej liturgii uczestnicy uroczystości udali się do parku miejskiego, gdzie przy pomniku Bohaterów II Wojny Światowej odbyło się złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. W przemówieniach zaproszeni goście podkreślali jak ważne są te dwie rocznice dla naszej historii i jak wiele stracili nasi przodkowie – poświęcając niejednokrotnie swoje życie , abyśmy my mogli teraz żyć w wolnej Polsce.

Gospodarzami uroczystości byli p. Albina Łubian – burmistrz Miasta i Gminy Pilawa oraz Marian Cabaj – prezes Obwodu „Gołąb” Światowego Związku Żołnierzy AK. Natomiast patronat honorowy objął Edmund Muszyński – Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Warszawa Wschód.

W uroczystości wzięli również udział harcerze, którzy odczytali apel poległych oraz uczniowie pilawskiego gimnazjum recytujący wiersze. Wśród gości byli również samorządowcy, dyrektorzy jednostek organizacyjnych z terenu Miasta i Gminy Pilawa, poczty sztandarowe, kombatanci i rodziny żołnierzy poległych w czasie wojny oraz mieszkańcy Pilawy. Oprawa muzyczna uroczystości należała do Orkiestry Dętej w Pilawie.