Narodowe Czytanie w Pilawie

fot. E. Karbowska

Cała Polska czytała Sienkiewicza. Pilawa też!

Już po raz trzeci Pilawa wzięła udział w akcji  Narodowego Czytania, zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W słoneczne niedzielne popołudnie pilawski park miejski odwiedzili miłośnicy twórczości jednego z najpopularniejszych pisarzy polskich. Aby przenieść się w atmosferę czasów, w których żył Sienkiewicz, dla czytających przygotowano stylizowany salonik. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji życiorysu i twórczości pisarza, której dokonali uczniowie PSP z Pilawy, noszącej imię Henryka Sienkiewicza. Kilka minut później Narodowe Czytanie „Trylogii” zainaugurowała Albina Łubian – burmistrz Miasta i Gminy Pilawa. Dzieło czytali również: Krzysztof Żochowski – radny sejmiku województwa mazowieckiego, Damian Baran – asystent poseł Stanisławy Prządki, ks. Andrzej Banasiuk – proboszcz pilawskiej parafii, radni Rady Miejskiej, nauczyciele, mieszkańcy i uczniowie. Swoistym dopełnieniem akcji było przedstawienie „Sienkiewicz współcześnie – w poszukiwaniu talentów”, w wykonaniu uczennic miejscowej szkoły podstawowej, które przypomniały nowelę o Janku Muzykancie. W „alejce Sienkiewicza” można było zapoznać się z wybranymi cytatami autorstwa pisarza.  Na najmłodszych uczestników spotkania, czekało nie lada wyzwanie – musieli stworzyć grę pn. śladami Stasia i Nel. Ponadto kolorowali postaci z dzieł Sienkiewicza oraz afrykańskie zwierzęta. Nieco starsi mogli sprawdzić swą wiedzę, rozwiązując sienkiewiczowskie krzyżówki, związane z życiem i twórczością pisarza. Dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy brali czynny udział w czytaniu, przygotowano książkowe niespodzianki autorstwa Henryka Sienkiewicza.

Organizatorem akcji Narodowego Czytania był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Pilawie wraz z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną.

MGOK