Noc muzeów w Pilawie

Po raz trzeci, Pilawa, jako jedyna miejscowość w powiecie włączyła się w Europejską Noc Muzeów. Pilawska Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna 16 maja zaprosiła mieszkańców na wieczór wspomnień PRL. Była to nie lada gratka dla pokolenia lat 70., które z sentymentem oglądało przygotowaną na tę okazję wystawę przedmiotów z tamtych czasów. Rodzice pokazywali dzieciom swoje zabawki, przybory szkolne, historyjki z gum balonowych, banknoty i wiele innych eksponatów. Dzieci ze zdumieniem patrzyły na jednokolorowe okładki zeszytów szkolnych i „dziwne” suszarki, zabawki i białe kołnierzyki, kiedyś obowiązkowo noszone do fartuszków szkolnych. Najmłodsi dali się jednak wciągnąć w gry na świeżym powietrzu. Zabawy z dzieciństwa na twarzach chyba wszystkich rodziców wywołały uśmiech i rozrzewnienie. A co najlepsze, dorośli nie tylko zaangażowali się w tłumaczenie i pokazywanie dzieciom, jak ma przebiegać gra, ale sami aktywnie wzięli udział  w konkursie skakania na skakance, czy gry w kapsle. Nie zabrakło również gry w klasy, badmintona, gry w gumę, zabawy hula-hopami, gry w kółko-krzyżyk oraz wykonywania zabawy „piekło-niebo”. Jak przystało na wieczór wspomnień, tych również nie zabrakło. Przygotowane przez prowadzącą spotkanie, bibliotekarkę Agnieszkę Bylinkę konkursy i zabawy, polegały na opowiedzeniu przez dorosłych swoich najciekawszych wydarzeń z tamtych czasów. Dużą aktywnością dzieci wykazały się podczas odgadywania przedmiotów wyświetlanych na slajdach oraz w kalamburach, przypominających tytuły programów telewizyjnych lat 70. i 80.  Dorośli musieli „wytężyć” swą pamięć, by z plakatów powieszonych w bibliotece odgadnąć tytuły filmów i seriali sprzed trzydziestu lat.

Przy dźwiękach płynących z magnetofonu,  popijając sypaną kawę i herbatę mieszkańcy wspominali z uśmiechem na ustach dawne czasy, a dzieci konsumowały kultowe przysmaki epoki PRL – blok czekoladowy, wafle przekładane masą z mleka w proszku, pamiętne „kratki”, paluszki, słone prażynki i kolorowe chrupki kukurydziane. Miła, wspomnieniowa atmosfera, trwała do północy.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie nocy, wypożyczając na ten czas prywatne rekwizyty. Tegoroczną Noc Muzeów w Pilawie, należy uznać za wyjątkowo udaną.