Warsztaty o tematyce powstańczej

W przeddzień 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w Domu Kultury w Trąbkach odbyły się bardzo nietypowe i niezwykle ciekawe warsztaty. Przybyłe na nie dzieciaki przeniosły się na cztery godziny na ulice i place powstańczej Warszawy.

Warsztaty rozpoczęły się projekcją filmu w animacji 3D „Warszawa 1935”, podczas której obejrzeliśmy wspólnie przedwojenną stolicę, którą w dalszej części zajęć mieliśmy okazję porównać do tej z czasu po powstaniu oglądając „Miasto ruin”, film zmontowany ze zdjęć zrobionych bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej.

Prowadzący warsztaty podzielili uczestników na dwie grupy. Po nadaniu pseudonimów dzieci dostały specjalne misje do wykonania. W czasie wykonywania poszczególnych zadań dowiedziały się jak wyglądała łączność za pomocą telefonu polowego, malowały symbole powstańcze i biało-czerwone barwy na hełmach niemieckich. Poznały też mundury powstańcze i miały okazję przymierzyć zdobyczne panterki niemieckie, noszone w tamtym czasie, obowiązkowo z biało-czerwoną opaską na prawym ramieniu. Przeszły szkolenie z obsługi sprzętu wojskowego i karabinów „Sten” i „Mauser 98K”, używanych w czasie powstania, oraz rozbroiły niemiecką minę przeciwpiechotną typu „S”. Dzieciaki miały też okazję spróbować dębowej kawy i sucharów, stworzyły teatrzyk powstańczy, na wzór tych, które powstawały na warszawskich ulicach podczas sierpniowych dni 1944.

Z serca dziękujemy firmie WawaGra i jej założycielowi Adrianowi Pogorzelskiemu za pieczołowicie i starannie przygotowane zajęcia. Wiedza o tamtych trudnych dniach, przekazana z wielką pasją na pewno na długo pozostanie w pamięci młodych uczestników warsztatów.

B. Bylinka, J. Lenarcik