1 września. Rocznica wybuchu II Wojny Światowej

1 września, 76 lat temu wybuchła II wojna światowa, która na 6 lat pogrążyła w ogromnym chaosie Polskę i Europę. Uroczysta msza św. odprawiona w intencji ojczyzny w kościele parafialnym w Pilawie rozpoczęła obchody tej rocznicy. Dzieci, młodzież, która tego dnia rozpoczyna rok szkolny, dyrektorzy, nauczyciele, przedstawiciele samorządu, księża, harcerze, mieszkańcy Pilawy przeszli do parku, gdzie przy pomniku Bohaterów II Wojny Światowej odbyła się część oficjalna obchodów. Rozpoczęto je hymnem narodowym, następnie przedstawiciel harcerzy odczytał apel poległych.

W dalszej części głos zabrała burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian, która w swym wystąpieniu przypomniała jak straszne skutki miała wojna zarówno dla nas Polaków jak i dla całej Europy; ilu ludzi musiało zginąć, abyśmy my mogli żyć w wolnej Polsce.

Na zakończenie obchodów przedstawiciele władz samorządowych, szkół i przedszkola złożyli przy pomniku wieńce i zapalili znicze pamięci, orkiestra zagrała kilka utworów patriotycznych.