Wycieczka do Maciejowic

„Sekrety doliny środkowej Wisły” pod takim hasłem odbyła się wycieczka dla dzieci z terenu miasta i gminy Pilawa do Maciejowic i Podzamcza. Pierwszym punktem wycieczki zorganizowanej przez MGOK było zwiedzanie muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach. Na miejscu dzieci dowiedziały się wielu ciekawych informacji dotyczących samego Kościuszki, jak również miejscowości, w której odbyła się jedna z największych bitew w historii Polski. W czasie zwiedzania muzeum uczestnicy mieli również okazję pisać gęsim piórem i założyć mundury żołnierzy z XVIII w.

Z Maciejowic udaliśmy się do Podzamcza. Tu na miejscu nasz przewodnik pan Adrian Pogorzelski zademonstrował nam w jaki sposób ładowało się karabin używany w czasie bitwy maciejowickiej oraz przybliżył nam historię pałacu. Oczywiście była również opowieść o duchach, a raczej duchu żołnierza, który podobno nawiedza pałac. W dalszej części wycieczki zwiedziliśmy izbę przyrodniczo – leśną, a później mogliśmy się posilić kiełbaskami z ogniska.

Zwieńczeniem naszej wyprawy do Podzamcza była gra terenowa „Poszukiwanie skarbu Kościuszki”, w której cztery grupy uczestników z wielkim zaangażowaniem rozszyfrowywały przygotowane zagadki, prowadzące zwycięzców do ukrytego skarbu.

Dziękujemy panu Adrianowi Pogorzelskiemu za wspaniałą lekcję historii, bardzo ciekawe przygotowanie planu wycieczki oraz pamiątki dla wszystkich jej uczestników.