Jarmark Bożonarodzeniowy 2021

Kilkudziesięciu wystawców prezentujących ozdoby świąteczne, gotowe prezenty, obrazy czy też biżuterię; wiele stoisk kulinarnych pełnych typowo wigilijnych smakołyków, potraw z rusztu, wędlin, ciast, czy pierniczków, rozgrzewających grzańców, zimowych herbat oraz oscypków z grilla z żurawiną; moc atrakcji dla dzieci- wizyta Mikołaja, szczudlarze, pluszowe, chodzące maskotki, warsztaty bożonarodzeniowe, przejażdżki ciuchcią- tego nie zabrakło podczas drugiego już Jarmarku Bożonarodzeniowego, który w niedzielę odbył się na placu przed Miejsko- Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pilawie.

Kilkutygodniowe przygotowania organizatorów sprawiły, że na odwiedzających czekało mnóstwo niespodzianek i bogaty program artystyczny, wypełniony występami młodszych i starszych mieszkańców gminy oraz specjalnie na tę okazję zaproszonych gości.

Wydarzenie rozpoczął Pierwszy Pilawski Bieg Mikołajów. Wystartowało ponad stu dużych i małych biegaczy. Medale otrzymali wszyscy uczestnicy, a puchary i nagrody przyznano zwycięzcom w czterech kategoriach wiekowych. Na podium znaleźli się w kategorii 300 m  Dawid Metera (I), Jan Rękawek (II), Pola Zielińska (III). W kategorii na 1 km najszybsi byli Bartosz Głowala (I), Piotr Szczekutek (II) i Wojtek Szeląg (III).

W kategorii na 5 km mężczyzn wygrali Łukasz Zalewski (I), Mariusz Gac (II) i Daniel Marciniak (III), a wśród kobiet najszybciej tę trasę pokonały Monika Jasińska (I), Marta Kowalska (II) i Monika Kowalska (III).

Na scenie ze świątecznymi występami zaprezentowały się dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w Pilawie i Puznówce oraz młodzież ze szkół w Pilawie, Trąbkach i Gocławiu.

Niezwykle ciekawym elementem był pokaz gry na ligawkach – dętych instrumentach ludowych w wykonaniu uczniów ze szkoły w Gocławiu.

Najmłodsi mogli posłuchać koncertu „Święty Mikołaj w tarapatach” i obejrzeć interaktywny program „Grinch!- A co z Mikołajem?”

Z wyjątkowym koncertem pełnym dźwięków kolęd polskich i zagranicznych zaprezentowali się członkowie Orkiestry OSP Pilawa. Ich występ uświetnił pokaz w wykonaniu grup tanecznych mażoretek.

Godzinny koncert dali też młodzi muzycy z zespołu Przerwa Techniczna.

Przed dwudziestą sceną zawładnęły mieszkanki miasta i gminy uczęszczające na zajęcia zumby organizowane przez Studio Ruchu Kordaszewscy, prezentując specjalny, mikołajkowy układ.

Podczas koncertu kolęd i pastorałek „Ponu Jezuskowi na chwałę” zaśpiewali członkowie kapeli góralskiej Piotra Jezutka.

 Niespodzianek tego dnia nie brakowało. Niezwykle porywający, zapierający dech w piersiach i niezapomniany był pokaz w wykonaniu teatru ognia. Najmłodsi mogli zrobić fotkę z Mikołajem czy zasiąść w jego saniach, a także przejechać się darmową kolejką i poskakać na dużej dmuchanej kuli. Rodziny chętnie korzystały z możliwości szybkiego zrobienia pamiątkowych zdjęć w świątecznej fotobudce czy fotek z chodzącymi maskotkami, szczudlarzem i aniołem. Były warsztaty bożonarodzeniowe dla najmłodszych, którzy mogli własnoręcznie wykonać stroik bożonarodzeniowy i ozdoby. Pyszne oscypki serwowała Pizzeria „Pinokio” z Pilawy, wszelkiego rodzaju słodkości „Ręce, które pieką”, a pozostałe potrawy Wędliny domowe z Pilawy oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Trąbek, Lipówek, Gocławia, Łucznicy i Puznówki.

Świetnej zabawy nie popsuła nawet kapryśna aura i przelotne opady deszczu.

-Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację jarmarku. Dziękuję mieszkańcom za zaangażowanie i udział – mówi burmistrz Albina Łubian.

Organizatorem jarmarku było Miasto i Gmina Pilawa oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Pilawie.

Współorganizatorem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wydarzeniu partnerowały koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Pilawa, Skauci Europy- Środowisko Garwolińsko- Pilawskie, OSP Pilawa, Orkiestra Dęta OSP Pilawa, Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Pilawie, Stopka, Studio Ruchu Kordaszewscy.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował eGarwolin.pl, kuriergarwoliński.pl, podlasie24.pl oraz Twój Głos gazeta powiatu garwolińskiego.