III Jarmark Bożonarodzeniowy w Pilawie – relacja

W niedzielę, 18 grudnia już po raz trzeci na placu przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Pilawie odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy. Wydarzenie rozpoczęło się o 13.00 II Pilawskim Biegiem Mikołajów, zorganizowanym przez biegaczy ze stowarzyszenia Stopka Pilawa. Wystartowali zarówno najmłodsi, jak i starsi sympatycy biegania. W pięciu kategoriach wiekowych wzięło udział około 120 uczestników. Dla najszybszych przygotowane zostały nagrody, dyplomy i statuetki, a dla wszystkich uczestników pamiątkowe medale.

W biegu na 100 m pierwsze miejsce zajął Dawid Nowosielski z Garwolina, drugie Aleksander Wereda z Gocławia, a trzecie Piotr Jacak z Pilawy. W biegu na 300 m pierwsze miejsce zajął Filip Dębowski z Unina-Kolonii, drugie Franciszek Wereda z Gocławia, a trzecie Zuzanna Kołnierzak ze Stoczka. W biegu na 500 m na pierwszej pozycji uplasował się Mateusz Kołnierzak ze Stoczka, na drugiej pozycji była Lidia Czarnecka z Wilgi, a na trzeciej Wojciech Rędaszka z Pilawy. Na trasie o długości 1 km najszybszy był Bartosz Głowala z Górek, a tuż za nim na metę przybiegł Szymon Kołnierzak ze Stoczka. Trzecie miejsce w tej kategorii zajął Bartek Ługowski z Pilawy. W biegu na 5 km wśród mężczyzn najszybsi byli Tomasz Suchodolski ze Skurczy, Łukasz Zalewski ze Skurczy i Mariusz Gac z Pilawy. Wśród kobiet zwyciężyła Aleksandra Borkowska z Garwolina, a tuż za nią na podium znalazły się Agnieszka Sztylka z Garwolina i Monika Jasińska z Łaskarzewa.

Po sportowych zmaganiach na scenie jarmarku można było zobaczyć interaktywny program świąteczny dla dzieci „Czary-mary Mikołajki”. W dalszej części wydarzenia zaprezentowały się przedszkolaki i uczniowie ze szkół działających na terenie Miasta i Gminy Pilawa ze świątecznymi występami. Można było obejrzeć jasełka, choreografie do świątecznych utworów, czy posłuchać pięknie zaśpiewanych kolęd i świątecznych piosenek.

Orkiestra OSP Pilawa zagrała wyjątkowy koncert melodii świątecznych. W niektórych utworach wystąpiły także grupy taneczne pilawskiej orkiestry, które zatańczyły w rytm bożonarodzeniowych utworów.

Na zakończenie jarmarku, podczas koncertu „Magiczna noc” można było posłuchać najpiękniejszych polskich i zagranicznych piosenek świątecznych. Tegoroczny jarmark obfitował w wiele atrakcji. Podczas wydarzenia każdy znalazł coś dla siebie. Na przybyłych czekali rękodzielnicy, którzy do Pilawy przyjechali z całego powiatu. Można było zakupić m.in. ręcznie wykonane ozdoby świąteczne, stroiki, poduszki, kubki, obrazy, biżuterię, ceramikę, czy inne propozycje na prezenty.

Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu miasta i gminy Pilawa zapraszały do swoich stoisk na przepyszne kulinaria. Były wigilijne pierogi, krokiety, czy barszcze, a także ciasta i pierniczki oraz inne smakołyki. Koła gospodyń również przygotowały przepiękne wyroby rękodzielnicze. Na grillowane oscypki z żurawiną i rozgrzewające napoje zaprosiła miejscowa pizzeria.

Na najmłodszych również czekało wiele atrakcji. Były to m.in. interaktywny program dla dzieci, mikołajkowe animacje, możliwość zrobienia zdjęcia z chodzącymi pluszowymi maskotkami, w saniach Mikołaja wraz z ich właścicielem,  lub w oświetlonej ramce. Świąteczne warsztaty dla najmłodszych przygotowane zostały przez pracowników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilawie, na których dzieci wykonywały aniołki, wianuszki i bombki.

Organizatorem wydarzenia było Miasto i Gmina Pilawa oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Pilawie. Partnerem III Jarmarku Bożonarodzeniowego był Samorząd Województwa Mazowieckiego.