Gminne obchody „Dnia Strażaka”

4 maja w Pilawie świętowano potrójną uroczystość: gminne obchody Dnia Strażaka, połączone rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja i Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Po mszy świętej w intencji Ojczyzny i strażaków, odprawionej w miejscowym kościele, poczty sztandarowe, zaproszeni goście, strażacy i mieszkańcy w asyście Orkiestry Dętej udali się do parku miejskiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

Należy nadmienić, że przez całą drogę z kościoła Skauci Europy z II Szczepu Pilawskiego nieśli kilkumetrowa flagę, a w parku rozdawali mieszkańcom i gościom kotyliony oraz flagi przygotowane przez pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Święto Strażaka nie mogło się odbyć bez wyróżnień. Za wysługę lat odznaczeni zostali członkowie OSP Pilawa. Odznaczenia wręczyli: Albina Łubian – prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego OSP oraz Zbigniew Kisielewski prezes OSP Pilawa.

Wydarzenia sprzed 223. lat przypomnieli w okolicznościowej akademii uczniowie PSP z Pilawy. Na najmłodszych czekał kącik plastyczny MGOK, gdzie dzieci mogły pokolorować ilustracje opowiadające o pracy strażaków a także pomalować buzie w biało-czerwone motylki, biedronki czy kwiaty.

Strażacy z OSP Pilawa przygotowali pokaz ratownictwa medycznego, a Orkiestra Dęta dała krótki koncert pieśni patriotycznych. Uroczystość zakończyła się defilada pododdziałów.