Obchody 11 Listopada w Pilawie

  W tym roku pilawskie obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się już 10. 11. W przeddzień święta odbyły się warsztaty dla uczniów klas V i VI, miejscowej szkoły podstawowej pt. „Strażnicy Niepodległości”, podczas których archeolog i pasjonat historii Adrian Pogorzelski przybliżył dzieciom tamten pamiętny listopad, 1918 roku. Podczas całodziennych zajęć zaprezentował wiele ciekawych eksponatów z tamtego okresu, głównie broń ale także mundury i niezbędne wyposażenie żołnierzy. Ciekawostką zajęć okazały się eksponaty z czasów bitwy pod Żelazną. Dzięki warsztatom pilawscy uczniowie mieli okazję usłyszeć wiele ciekawych opowieści sprzed niemal stulecia oraz poznać dogłębniej dzieje tamtych dni.

   W środę, 11 listopada uroczystości niepodległościowe rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, po której uczestnicy udali się w uroczystym przemarszu do MGOK. Spotkanie rozpoczęło się od odegrania hymnu państwowego. Następnie w okolicznościowym przemówieniu burmistrz Albina Łubian przybliżyła historię odzyskania niepodległości, znaczenie i rangę tego święta dla dzisiejszych pokoleń, przypomniała jak ważna jest wolność i niepodległość, bardzo często w czasach współczesnych niedoceniana. W części artystycznej wystąpili uczniowie gimnazjum z Pilawy, którzy w swoim historyczno-patriotycznym montażu, również ukazali dzieje odradzającej się Polski.

   Zebrani goście mieli także okazję obejrzeć specjalnie przygotowaną na tę okoliczność wystawę „W drodze do niepodległości” oraz wysłuchać bardzo ciekawego komentarza autora ekspozycji Adriana Pogorzelskiego. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała orkiestra dęta, pod batutą Krzysztofa Czajki, przy dźwiękach której uczestnicy obchodów zaśpiewali patriotyczne pieśni.

Warsztaty

Uroczystości