Pilawskie dyktando po raz trzeci

III edycja Miejsko-Gminnego Konkursu Ortograficznego odbyła się 21 maja, w sali gimnastycznej Publicznego Gimnazjum w Pilawie. Podczas spotkania uczestnicy zawalczyli „O tytuł mistrza ortografii”. Z okazji Roku Henryka Sienkiewicza tematem tegorocznego dyktanda był tekst dotyczący „Quo vadis”. Jak co roku tekst dyktanda przygotowała polonistka Maria Gudro-Homicka.

W tym roku pilawskie dyktando uświetnił swoją obecnością wybitny językoznawca i leksykograf – prof. Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk.

W konkursie udział wzięło ponad 50 osób w różnym wieku: dzieci, młodzież i dorośli.

W dalszej części spotkania zebrani goście mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawego wykładu profesora Andrzeja Markowskiego na temat współczesnego języka polskiego, podyskutować o jego zawiłościach oraz obejrzeć spektakl „Sienkiewicz na wesoło”, przygotowany przez uczniów pilawskiej PSP i panią Marlenę Korab. W oczekiwaniu na wynki konkursu wystąpił także chór złożony z uczniów pilawskiej Szkoły Podstawowej, w wiązance piosenek szkolno-biesiadnych. Można było również obejrzeć wystawę pokonkursowych prac plastycznych „Afryka w oczach dziecka”.

I miejsce i zarazem tytuł tegorocznego mistrza ortografii zajęła Iwona Rękawek, nauczyciel Szkoły Podstawowej w Gocławiu, II miejsce – Agata Niksa – nauczyciel Publicznego Gimnazjum w Pilawie oraz III miejsce – Julia Możdżonek – uczennica PSP w Gocławiu.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi, natomiast laureatom znajomości zasad ortografii i interpunkcji.