Narodowe Czytanie w pilawskim parku

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytaliśmy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza.

W tym roku w wyniku internetowego głosowania jako lekturę Narodowego Czytania wybrano „Wesele”. Ten najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic.

10 września, w pilawskim parku zebrana publiczność wysłuchała fragmentów „Wesela”, czytanych przez zaproszonych gości oraz mieszkańców miasta i gminy Pilawa.

Zgodnie z kolejnością pojawiających się postaci w ich rolę wcielili się:

Radczyni – pani Elżbieta Pałysa, nauczycielka języka polskiego PSP w Pilawie

Haneczka- Klaudia Skolmowska uczennica PSP w Pilawie

Zosia- Maja Kowalska, uczennica PSP w Pilawie

Klimina – Pani Elżbieta Galas, mieszkanka Pilawy

Pan Młody – Michał Ługowski uczeń liceum w Otwocku

Ksiądz – Ksiądz Michał Gosk z parafii św. Józefa w Trąbkach

Panna Młoda – Weronika Wyglądała, uczennica Liceum w Otwocku

Poeta – pan Krzysztof Gawryś, radny Rady Miejskiej w Pilawie

Maryna- pani Katarzyna Szydlik, mieszkanka Pilawy

Gospodarz – wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Pilawie, pan Paweł Kowalski

Rachel – pani Beata Bylinka, instruktor plastyki w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Pilawie.

Fragmenty drugiego aktu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego przybliżyli nam przedstawiciele grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Puznówce:

Pani Katarzyna Wyskwar, dyrektor szkoły Podstawowej w Puznówce,

Pani Agnieszka Głaszczka, nauczycielka języka polskiego

Pani Agnieszka Walenda, wychowawca przedszkolny

Pani Partrycja Miętus, nauczycielka języka polskiego

Pan Jarosław Jałocha, nauczyciel języka angielskiego.

W czasie, gdy dorośli i młodzież pogrążeni byli w lekturze, przybyłe do parku dzieci, w specjalnie dla nich przygotowanym kąciku, zdobiły krakowskie stroje barwnymi kwiatami, cekinami i kredkami, tworzyły wianki i wstążki z krepiny, poznając jednocześnie historię ludowych strojów z czasów powstania narodowego dramatu.

Przybyli na uroczystość goście mieli również okazję zapoznać się ze słynnymi cytatami Wyspiańskiego, mini wystawką jego twórczości artystycznej oraz na zakończenie imprezy skosztować „weselnego ciasta” Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom niedzielnego wydarzenia i zapraszamy na podobne w przyszłym roku 🙂